Cmentarze wojenne całe w kwiatach

W przeciągu dwóch dni poprzedzających narodowe święto 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości cmentarze wojenne na terenie gminy Pleśna udekorowane zostały kwiatami. Mowa o chryzantemach, które gmina Pleśna pozyskała w liczbie 1790 sztuk od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Należy podkreślić, że przekazane kwiaty pochodzą od przedsiębiorców z terenu gminy Pleśna, którzy wskutek nałożonych obostrzeń ponieśli straty związane ze ich sprzedażą.

W akcję dekoracji cmentarzy wojennych zaangażowali się pracownicy Centrum Kultury w Pleśnej oraz Piotr Boczek i Andrzej Trybulec - pracownicy UG Pleśna. Dzięki pomocy sołtysa wsi Woźniczna Stanisława Górskiego, część kwiatów udało się bezpiecznie przetransportować na cmentarz wojenny nr 178. Pozyskane chryzantemy upiększają też inne miejsca pamięci, chociażby te związane z działaniami AK w lasach Lubinki i Szczepanowic czy na mogile legionisty w obrębie cmentarza parafialnego w Janowicach.

Z ramienia ARiMR akcję koordynował kierownik tarnowskiego oddziału Ryszard Pagacz.

Na terenie gminy Pleśna znajduje się 19 cmentarzy z okresu Wielkiej Wojny oraz kilka miejsc pamięci, mogił związanych z historią II wojny światowej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć udekorowanych cmentarzy
(fot. S. Smoleń)