Debata oksfordzka nad tolerancją współczesnej młodzieży

„Współczesna młodzież jest tolerancyjna” to teza Finału Juniorskiego Turnieju Debaty Oksfordzkiej pod patronatem Wójta Gminy Pleśna, który odbył się dnia 8 maja w Centrum Kultury w Pleśnej.

„Propozycję”, tj. grupę opowiadającą się za tezą reprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Janowicach: Wiktoria Kot, Krzysztof Sowa, Anita Tomaszek, Justyna Kocik, Magdalena Jasińska, Julia Łazarz. Opiekunem grupy była Anna Sowa. Skład „Opozycji” zasilili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. B. Czecha w Pleśnej pod opieką Marii Jasiak i Doroty Wąs. Byli to: Emilia Osika, Kamila Przebięda, Małgorzata Peterek, Dominik Zając, Jakub Górowski, Miriam Szarkowicz. Marszałkiem debaty, a zarazem osobą koordynującą wydarzenie była Urszula Stolarczyk, która od kilku lat promuje debatę oksfordzką, jako narzędzie popularyzujące prowadzenie dyskusji na najwyższym poziomie merytorycznym i pod kątem kultury wypowiedzi. Rola Sekretarza przypadła Sławomirowi Jagodzie.

Gościem specjalnym debaty był Grzegorz Nawrocki - Prezes British Alumni Society w Polsce, twórca akademickiego cyklu debat oksfordzkich UW i Szkoły Liderów oraz cyklu debat ZDERZENIA w Teatrze Polskim w Warszawie.

Loża mędrców debaty dokonała oceny obu grup pod kątem sposobu argumentacji i wypowiedzi. W starciu na argumenty nieznaczną liczbą punktów wygrała „Propozycja”. Najlepszymi mówcami wybrani zostali: Krzysztof Sowa i Miriam Szarkowicz. Gratulujemy. Obie strony dyskusji otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, które wręczyli Urszula Stolarczyk oraz wójt Józef Knapik.

***
Debaty oksfordzkie uczą krytycznego myślenia, szacunku do zdania oponentów, uczą korzystania z wiarygodnych źródeł informacji i wymagania merytoryki w przedstawianiu argumentów, uczą szukania porozumienia i nowych rozwiązań, stwarzają przestrzeń do publicznej wypowiedzi na ważne tematy, wymagają pracy nad sztuką wystąpień publicznych - jedną z kluczowych umiejętności społecznych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z debaty
(fot. S. Smoleń)