Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości oraz Złoty Krzyż Zasługi dla Tadeusza Baszczowskiego

Dnia 1 marca Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom tamtych wydarzeń oraz osobom pielęgnującym pamięć i upowszechniającym wiedzę o dziejach Żołnierzy Niezłomnych.

Wśród odznaczonych przez Prezydenta jest Pan Tadeusz Baszczowski z Łowczówka, który swoją niezłomną postawą, cierpieniem i bohaterstwem przyczynił się do odrodzenia prawdziwie niepodległej i prawdziwie suwerennej Polski. W uzasadnieniu nadania odznaczenia czytamy: za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego KRZYŻEM ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI odznaczam Pana Tadeusza Baszczowskiego, pseudonim „Lew”, członka konspiracyjnego harcerstwa działającego w ramach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

„ Mam niebywałą możliwość uhonorowania orderami przede wszystkim ludzi, którzy walczyli o Polskę – wolną, suwerenną i prawdziwie niepodległą – powiedział Prezydent. Nie pogodzili się z półwolnością, nie pogodzili się z zakłamaniem, nie pogodzili się z niby-niepodległością i niby-suwerennością" – mówił, podkreślając, że zapłacili za to zazwyczaj wysoką cenę. „Jesteście Państwo bohaterami…” – akcentował Prezydent.

W niedzielę, 3 marca podczas Gali Powiatowych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie, Tadeusz Baszczowski odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi. Gala odbyła się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.

Tadeusz Baszczowski, członek konspiracyjnego harcerstwa, organizacji Polska Straż Przednia działających w ramach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” został aresztowany przez UB 6 maja 1949 roku. Wraz z nim aresztowani zostali jego koledzy, harcerze z Pleśnej. Po ciężkim i brutalnym śledztwie w areszcie w Tarnowie, wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie w dniu 25 czerwca 1949 r. skazany został na 12 lat pozbawienia wolności. Na mocy ustawy o amnestii, więzienie opuścił 31 lipca 1953 r. Podobny los spotkał jego kolegów - członków organizacji.

Zobacz galerię z tego wydarzenia

Zobacz relację na oficjalnej stronie Prezydenta RP