Oddali hołd bohaterom spod Łowczówka

Sto druga rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzona była w całym kraju w niecodzienny sposób. Cmentarze i inne miejsca upamiętnienia bohaterów walczących i poległych, jak każdego roku przyozdobiły znicze, wiązanki kwiatów czy flagi. Zabrakło jednak tradycyjnych obchodów, także XXII Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku, który z przyczyn oczywistych został odwołany.

Niemniej jednak zgodnie z zapowiedzią, o godzinie 11.00 u stóp kaplicy cmentarnej wiązanki kwiatów złożyła delegacja organizatorów corocznych obchodów, tj. starosta tarnowski Roman Łucarz, wójt gminy Pleśna Józef Knapik i burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek. Nieco wcześniej, na cmentarz przybyła liczna reprezentacja radnych gminy Pleśna. Samorządowcy kolejno składali wiązanki kwiatów i znicze na schodach kaplicy.

Cmentarz legionowy odwiedziło tego dnia wiele osób, pragnących czynnie oddać hołd poległym. Byli mieszkańcy pobliskich wsi, ale i osoby, które pokonały większy dystans - czy to samochodem, rowerem, a nawet konno - by dać świadectwo pamięci w tym szczególnym miejscu. O godzinie 9.00 w kościele parafialnym w Pleśnej odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny i legionistów I Brygady. Święto Niepodległości w gminie Pleśna wyróżniał w tym roku także wyjątkowy wystrój, udekorowanych kwiatami, cmentarzy wojennych i innych miejsc pamięci.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia
(fot. S. Smoleń)

Zobacz relację wideo przygotowaną przez telewizję STARnowa.tv