Kolejna atrakcja turystyczna w Gminie Pleśna - wieża widokowa w Dąbrówce

Zakończyła się kolejna z inwestycji, budująca obraz nowoczesnej i otwartej na turystę gminy. Mowa o wieży widokowej w Dąbrówce Szczepanowskiej, która stanęła dzięki finansowaniu ze środków z Unii Europejskiej w ramach projektu pn. „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu tarnowskiego etap II”, którego liderem jest Tarnowska Organizacja Turystyczna.

Wieża powstała na terenie obok szkoły podstawowej i boiska. Miejsce to znane jest z urokliwych widoków na północ i północny – wschód regionu, głównie na Tarnów, Wojnicz, dolinę Dunajca, wzgórza Beskidu Wyspowego, a nawet odległe Tatry. Nocą szczególną uwagę przykuwa rozświetlone w oddali miasto. W niedalekim sąsiedztwie znajdują się trzy cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej (nr 193, nr 192 i nr 191). W pobliżu biegnie zielony szlak turystyczny z Tarnowa przez Wał i Gromnik do Jamnej.

Drewniana konstrukcja ma około 16 metrów wysokości i składa się z pięciu kondygnacji, na których powstały tarasy widokowe. W przyziemiu utworzono taras z podjazdem przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ustawiono tu także ławeczki. Wzdłuż wieży zamontowano lampy fotowoltaiczne. Oświetlenie wieży w porze nocnej nadaje budowli niepowtarzalnego w regionie wyglądu i co warto podkreślić, energia pochodzi z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu konstrukcji. Rozświetlona wieża prezentuje się okazale z odległych, położonych niżej miejscowości. Koszt całej inwestycji to około 900 tysięcy złotych. Atrakcja otwarta jest już dla turystów. Korzystając z obiektu, należy przestrzegać jego regulaminu.
(fot. Mateusz Łątka)

Projekt jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.