Zabytkowy skład zawitał na stację Łowczówek - Pleśna

Dnia 6 października zabytkowy skład z parowozem towarowym Ty42 czterokrotnie zatrzymywał się na stacji Łowczówek - Pleśna. Mowa o kolejnej edycji akcji przejazdu pociągu retro, zorganizowanej przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Punktualnie o godzinie 12.42 skład zawitał na pleśnieńskim peronie po raz pierwszy, przemierzając drogę z Nowego Sącza w kierunku Tarnowa tzw. szlakiem dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Organizatorzy udostępnili pociąg do zwiedzania. Szczególnym wzięciem cieszyła się lokomotywa z lat 40-tych XX w., którą na co dzień podziwiać można w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. O specyficzny klimat z epoki zadbała orkiestra, grając na peronie stare przeboje.

Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Pleśnej przebrana w stroje z okresu międzywojnia, rozdawała bezpłatne ulotki i książeczki promujące gminę, jej dorobek kulturowy oraz okolicznościowy kurier gminny skoncentrowany wokół zbliżających się uroczystości patriotycznych w Łowczówku.

Zainteresowani przejażdżką, mieli sposobność zakupić bilet na podróż do Tarnowa lub do Tuchowa.

Pociąg retro przemierzał ziemię tarnowską dzięki projektowi „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia
(fot. S. Smoleń)