Głowa Państwa na XX Zlocie Niepodległościowym w Łowczówku

Dnia 4 listopada 2018r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uczestniczył w jubileuszowym, XX Zlocie Niepodległościowym na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. Uroczystość odbyła się z myślą o uczczeniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 104. rocznicy Bitwy pod Łowczówkiem.

Święto rozpoczęło się o godz. 11.00 wprowadzeniem na cmentarz Kompanii Honorowej 6. Brygady Powietrznodesantowej im. Gen. Stanisława Sosabowskiego w Krakowie pod dowództwem podporucznik Malwiny Gacek. Wraz z przybyciem na cmentarz, Prezydent RP Andrzej Duda odebrał meldunek od Generała Brygady Szymona Koziatka.

Msza Święta polowa w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy, którzy oddali życie za wolną Polskę, w tym poległych i pochowanych tu Legionistów, odprawiona została pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. Arcybiskupa Henryka Nowackiego. Nabożeństwo koncelebrowali ks. Zbigniew Kras - Kapelan Prezydenta RP oraz księża z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pleśnej, parafii Św. Jakuba w Tuchowie i Bazyliki pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie. Czytania liturgiczne oraz modlitwę wiernych przygotowali uczniowie ze szkoły podstawowej w Pleśnej. Oprawę muzyczną nabożeństwa i uroczystości zapewnili Orkiestra Dęta Szczepanowice pod dyrygenturą Jacka Skrzelowskiego oraz Chór Parafii Pleśna pod kierownictwem Agaty Kołodziej.

Po zakończonej mszy świętej, wprowadzeniem do dalszej części obchodów było odegranie hymnu państwowego. Następnie głos zabrał gospodarz uroczystości - wójt Józef Knapik, witając Prezydenta RP Andrzeja Dudę, pozostałych zaproszonych gości i wszystkich obecnych na uroczystości. Poproszony o zabranie głosu Prezydent, w swoim wystąpieniu nawiązywał do wydarzeń z 1914 roku rozgrywających się na wzgórzach Łowczówka i Łowczowa.

Zobacz całe wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Głos zabrał także poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz, który mocno zaangażował się w organizację tegorocznych obchodów niepodległościowych w Łowczówku oraz starosta tarnowski Roman Łucarz. Delegacja samorządowców - organizatorów wydarzenia - wręczyła Prezydentowi Andrzejowi Dudzie pamiątkową statuetkę legionisty I Brygady Legionów Polskich. Druga trafiła do rąk posła Wojtkiewicza w podziękowaniu za zapoczątkowanie 20 lat temu oficjalnych zlotów niepodległościowych w tym miejscu.

To wyjątkowe święto będzie miłym wspomnieniem dla społeczności Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem w Tuchowie. Rada Rodziców oraz dyrektor placówki Bogusław Harańczyk przekazali na ręce uczniów sztandar, na którym widnieje nazwa i logo szkoły oraz wizerunek orła białego wraz z hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna".

Bardzo podniosłym momentem uroczystości był Apel Pamięci zwieńczony salwą honorową oddaną przez Kompanię Honorową. Ostatnim punktem programu przewidzianym na cmentarzu było złożenie kwiatów, wiązanek i zniczy.
Wiązanki kwiatów pod kaplicą cmentarną złożyli:
- w imieniu Narodu Polskiego Prezydent RP Andrzej Duda,
- w imieniu parlamentarzystów: Włodzimierz Bernacki, Wiesław Krajewski, Michał Wojtkiewicz, Józefa Szczurek – Żelazko, Anna Czech, Poseł do Parlamentu Europejskiego Edward Czesak oraz senator Kazimierz Wiatr,
- Honorowy Konsul Generalny Austrii w Krakowie Andrzej Tombiński,
- Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron,
- przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu w osobach: Wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys, Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Tuchów Adam Drogoś.

Pozostałe delegacje złożyły wiązanki na grobach poległych żołnierzy. Wśród nich były: Bractwo Kurkowe w Tarnowie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Tarnowie oraz Koło w Pleśnej, Związek Sybiraków w Tarnowie, Nadleśnictwo Gromnik, Pułk Strzelców Konnych z Tarnowa, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Oddział Pleśna i Tuchów, Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski, Stowarzyszenie Działalności Społeczno – Patriotycznej w Wojniczu, Rodzina Marusieńskich, Federacja Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT Tarnów, Zarząd Gminny Polskiego Stronnictwa Ludowego w Pleśnej, Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Tuchowie, Zakłady Mechaniczne w Tarnowie, Mieszkańcy Łowczówka, Placówka Opiekuńcza „Promyk” w Rzuchowej, Polski Związek Emerytów i Rencistów w Tuchowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Łowczowie i Karwodrzy, Młodzieżowa Drużyna OSP w Mesznie Opackiej, Szkoła Podstawowa w Szczepanowicach, Janowicach, Burzynie, Jodłówce Tuchowskiej, Lubaszowej, Siedliskach, Dąbrówce Tuchowskiej, Łowczowie, Jaworznie, Piotrkowicach, Lubince, Lichwinie, Rychwałdzie, Pleśnej, Zespół Szkół w Ciężkowicach, Wojniczu, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rzuchowej, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Pogórskiej Woli, Zespół Szkół Elektryczno – Mechanicznych w Tarnowie, Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Buchcicach, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, Liceum Ogólnokształcące w Tuchowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach, Centrum Kształcenia Zawodowego w Tuchowie.

Część oficjalna na cmentarzu zakończyła się odegraniem pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego, tj. „Pierwszej Brygady” oraz wyprowadzeniem Kompanii Honorowej i pocztów sztandarowych. Piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych, wystawców i pokazów militariów odbył się na zmodernizowanym terenie obok cmentarza. Tutaj też wydawano żołnierską grochówkę z chlebem oraz gorącą herbatę. Na stoiskach promocyjnych Powiatu Tarnowskiego i Centrum Kultury w Pleśnej można było nabyć okolicznościowe broszury, gazety, pocztówki ze stemplami upamiętniającymi obchodzone rocznice. Chór "Cantando" działający przy Centrum Kultury w Pleśnej pod kierownictwem Doroty Przęczek oraz zespół Pegaz2 zachęcali publiczność do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych i żołnierskich. Dodatkową atrakcją obchodów niepodległościowych w Łowczówku były prezentacja nowoczesnego sprzętu wojskowego produkowanego w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie.

Telewizja Tarnowska.tv prowadziła transmisję z wydarzenia w sieci oraz na telebimie ustawionym obok cmentarza.

Uroczystości w Łowczówku odbyły się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Projekt zrealizowany został w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Sponsorem wydarzenia był Gaz – System.

Listy okolicznościowe na uroczystość w Łowczówku skierowali Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński oraz Wiceprezes Rady Ministrów Beata Szydło.

Organizatorzy dziękują Państwu Elżbiecie i Mariuszowi Czapkowicz za udostępnienie parkingu na czas trwania uroczystości.

Od lat wydarzenie współorganizują powiat tarnowski oraz gminy Pleśna i Tuchów, w tym podległe im instytucje kultury. W organizację obchodów z okazji stulecia odzyskania niepodległości włączyła się gmina Zakliczyn.

Bitwa pod Łowczówkiem z udziałem I Brygady Legionów Polskich J. Piłsudskiego rozegrana została w dniach 22 – 25 grudnia 1914r. O ważności tej potyczki na kartach polskiej historii świadczy m.in. fakt, iż napis „Łowczówek 24 XII 1914” widnieje na tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

***
Tegorocznym obchodom niepodległościowym towarzyszyło wydarzenie „Z Zakliczyna do Łowczówka”. O godz. 9.00 na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie odsłonięto wyremontowany pomnik legionisty spod Łowczówka, kapitana Kazimierza „Kuby” Bojarskiego. Natomiast na rynku zaprezentowano inscenizację historyczną wymarszu I Brygady Legionów Polskich z Zakliczyna na front pod Łowczówkiem. W obchodach w Zakliczynie uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia
(fot. S. Smoleń)

XX Zlot Niepodległościowy w mediach:

relacja telewizji Tarnowska.tv

retransmisja - Tarnowska.tv

wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy

relacja RDN Małopolska

relacja TVP Kraków