Koncert Muzyki Organowej w Pleśnej - piąta edycja

Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna zaprasza na V Koncert Muzyki Organowej w Pleśnej. W niedzielę, 28 maja po mszy popołudniowej, o godz. 18.00 na pleśnieńskich organach zagra utalentowany, młody organista Adam Tański w towarzystwie sopranistki Tatiany Trojanowskiej.

W programie koncertu utwory: J. S. Bacha, G. Litaize, J. Alaina, St. Moniuszki, P. Czajkowskiego, A. Dworzaka i A. Tańskiego.


Adam Tański

Adam Tański jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Magdaleny Czajki i dra hab. Jarosława Wróblewskiego. Ukończył również z wyróżnieniem Hochschule für Musik w Moguncji w klasie organów prof. Gerharda Gnanna oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu w klasie organów prof. Michela Bouvarda oraz prof. Oliviera Latry. Od 2015 roku Adam Tański prowadzi działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Łomży.

Został laureatem:
• nagrody spiecjalnej na V Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (2015)
• I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym „W kręgu europejskich organów barokowych” w Katowicach (2014).
Był także półfinalistą międzynarodowych konkursów organowych: im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie (2013), im. L. Janačka w Brnie (2012), im. J. S. Bacha w Wiesbaden (2009). Adam Tański był stypendystą Lions Club Warszawa NIKE (2014, 2015), francuskich fundacji: Meyer oraz Brieux Ustarizt (2013-2015), Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2010, 2011) oraz Prezesa Rady Ministrów (2006, 2007). Koncertuje na festiwalach w Polsce i za granicą; ma na swoim koncie występ w Filharmonii Narodowej w Warszawie, recitale i koncerty organowe w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, współpracuje z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina. ​ ​

Adam Tański prowadzi również prężną działalność kompozytorską, a jego utwory były wykonywane w Polsce i Niemczech – m.in.: "Variations sur le Prélude du premier acte de »Tristan et Isolde«- Hommage á Ferenc Liszt" na organy solo, prawykonane przez dra hab. Jarosława Wróblewskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie; napisany na potrzeby koncertu organowego we Freiburgu utwór "Danse Fantastique" na czworo organów, prawykonany w 2013r. oraz "Misterium Poznania" na orkiestrę symfoniczną, consort solistów i organy dedykowany orkiestrze Hochschule für Musik w Moguncji i tam też wykonany w 2013 roku.

(źródło: www.tanskiadam.com)

Tatiana Trojanowska

Urodzona w Lachowiczach na Białorusi. Jest absolwentką studiów wokalno-aktorskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i doktoranckich studiów muzykologicznych w Katedrze Etnomuzykologii i Hymnologii KUL JPII.

W dorobku artystycznym ma wykonanie partii Hrabiny w operze W.A. Mozarta Wesele Figara w Teatrze Collegium Nobilium, partii Tatiany w operze P. Czajkowskiego Eugeniusz Oniegin na Sali Koncertowej UMFC (przedstawienie inscenizowane w ramach magisterskiego recitalu dyplomowego pod tytułem Wątek Tatiany w wybranych scenach lirycznych opery Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego). Wykonuje repertuar oratoryjno-kantatowy oraz pieśni. Wśród wykonanych dzieł oratoryjnych znajduje się Requiem d-moll KV 626 W.A. Mozarta z Orkiestrą Symfoniczną Camerata Viva pod dyrekcją Rafała Janiaka, 10 kwietnia 2015 roku z Orkiestrą UMFC pod dyrekcją Rektora Ryszarda Zimaka, Msza „Koronacyjna” C-dur KV 317 W.A. Mozarta wykonana w Sindelfingen (Niemcy) pod dyrekcją Michaela Kuhn (Niemcy), Cäcilienmesse Ch. Gounoda z Orkiestrą Symfoniczną Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie i Chóru Ewangelickiego z Sindelfingen (Niemcy) pod dyrekcją Michaela Kuhn (Niemcy). Wśród repertuaru pieśniarskiego szczególną uwagę zwracają na siebie pieśni rosyjskich i polskich kompozytorów, m.in. wybrane pieśni S. Moniuszki, wykonane podczas Salonu Poezji – Poeci pieśni Moniuszkowskich w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana; pieśni F. Chopina, S. Rachmaninowa, P. Czajkowskiego i innych kompozytorów.

Z ogromnym zamiłowaniem wykonuje poezję śpiewaną i obdarza szczególną miłością twórczość Anny German. Jest laureatką konkursu IV Festiwalu Piosenki Anny German „Eurydyka” 2015 w Mińsku (Białoruś), laureatką nagrody Grand Prix w Konkursie Pieśni Papieskiej IV Festiwalu Dziedzictwa Jana Pawła II, brała udział w międzynarodowym konkursie wokalnym ŠUČ na Słowacji, w XIV Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym W kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej w Katowicach. Występuje na różnych koncertach i festiwalach muzycznych, m. in. Festiwal Spotkań Kultur Caper Lublinensis 2011 organizowanego przez Filharmonię im. H. Wieniawskiego w Lublinie (recital wokalny pieśni rosyjskich), Wieczory Muzyczne przy organach Wagnera w Siedlcach, Kameralne spotkania z muzyką organową – Cztery Pory Muzyki w Siemiatyczach, Wieczory kameralistyki organowej w Warszawie, sceny z oper Mozarta Mozartoskop 3.0 wykonanie koncertowe w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Noworoczne Spotkanie Polskich Mediów 2016 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, VII edycja festiwalu z okazji urodzin Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncerty Urodzinowe Fryderyka Chopina. i itd.

Oprócz aktywnej działalności artystycznej zajmuje się również działalnością pedagogiczną, m.in. prowadzi zajęcia śpiewu w Dziecięcym Zespole Pieśni i Tańca Varsovia.