Młodzież śladami Legionistów

Mowa o zorganizowanym w dniu 10 listopada XXIX Małopolskim Złazie Patriotyczno - Turystycznym, który skupił na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku ponad 800 młodych ludzi ze szkół całego powiatu tarnowskiego.

O godzinie 11.00 tradycyjnie wszyscy uczestnicy zgromadzili się w obrębie cmentarza, by wziąć udział w podsumowaniu imprezy. Jej koordynator - Marzena Misaczek - przedstawiła wyniki konkursów organizowanych przez PTTK Tarnów: XXI Konkursu Wieńców Nagrobnych "Żołnierska Pamięć", XIII Konkursu Wiedzy Historycznej "Od Oleandrów do Łowczówka" oraz XIII Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej "Legiony to żołnierska nuta".

Modlitwę za Ojczyznę i poległych legionistów odprawił wikariusz parafii Rzuchowa - ks. Piotr Wąż. Zarys historyczny na temat wydarzeń z 1914 roku w Łowczówku przedstawił młodym Mieczysław Czosnyka. Głos zabrali także obecni wójt gminy Pleśna Józef Knapik i wicestarosta tarnowski Zbigniew Karciński. Wraz ze swoją młodzieżą w wydarzeniu wzięli udział także burmistrz Tuchowa - Adam Drogoś, burmistrz Zakliczyna - Dawid Chrobak i wójt gminy Gromnik - Bogdan Stasz. Samorządowcy w geście pamięci o legionistach złożyli znicze na mogiłach poległych.

Przy ogrodzeniu cmentarza prezentowane były wieńce nagrobne wykonane przez młodzież w ramach konkursu PTTK. Organizatorzy wyróżnili szkoły, których uczniowie najliczniej uczestniczyli w złazie.

Impreza organizowana jest przez Oddział PTTK "Ziemi Tarnowskiej" - Komisja Krajoznawcza i Turystyki Pieszej, który wspierają Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rzuchowej - SKKT PTTK "Azymut", Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem w Tuchowie oraz Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia
(fot. S. Smoleń)

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo przygotowanej przez telewizję Tarnowska.tv