O Cmentarzu Legionistów słowami Czesława Lipińskiego

W niedzielny wieczór, 3 marca w sali widowiskowej Centrum Kultury w Pleśnej odbyło się spotkanie z Agnieszką Partridge, podczas którego zaprezentowana została najnowsza publikacja pod jej redakcją.

Książka zatytułowana „Opowiem Wam o Łowczówku…” to cenny zbiór wspomnień, rzadkich dokumentów i fotografii Czesława Lipińskiego – społecznika, zapalonego turysty, założyciela tarnowskiego PTTK, a przede wszystkim człowieka, który najmocniej zaangażował się w ochronę cmentarza wojennego nr 171 w Łowczówku przed dewastacją i stopniowym niszczeniem. Lipiński wykazał się niebywałą determinacją w swych działaniach. Zaowocowały one m.in. wpisaniem cmentarza do rejestru zabytków, budową murowanego ogrodzenia i bramy, wykonaniem tablicy informacyjnej czy wykonaniem betonowych obrzeży nagrobków legionistów. Za całokształt swojej pracy uhonorowany został tytułem Kawalera „Virtuti Civili”.

Wspomniana pozycja zawiera też charakterystykę tarnowskiego ruchu niepodległościowego przed 1914 rokiem, raporty z przebiegu walk legionistów, sylwetki i nazwiska poległych oraz spis odznaczonych po bitwie pod Łowczówkiem.

Głównym punktem wydarzenia była prezentacja multimedialna. Na wyświetlanych slajdach można było zobaczyć fotografie i skany dokumentów, listów oraz strony z pamiętnika Czesława Lipińskiego. Całość uzupełniał obszerny komentarz autorki. Prezentację podsumowała krótka dyskusja z udziałem publiczności. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, autorka wpisywała imienne dedykacje w egzemplarzach nabytych przez uczestników. Wydarzenie prowadził Ryszard Stankowski – zastępca wójta gminy Pleśna.

Kolejna prezentacja książki i spotkanie z autorką odbędzie się w niedzielę, 17 marca o godz. 14.00 w tarnowskim Ratuszu.

Publikacja ujrzała światło dzienne dzięki wsparciu ze strony partnerów. A są nimi: Zakłady Mechaniczne w Tarnowie, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Gmina Pleśna, Gmina Tuchów i Gmina Zakliczyn. Książka wydana została w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Egzemplarze są do nabycia w Centrum Kultury w Pleśnej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia
(fot. S. Smoleń)