Pamięci Stanisława Tybora - posadzenie Dębu Katyńskiego przy Szkole Podstawowej w Pleśnej

Dnia 4 kwietnia 2019r. Szkoła Podstawowa im. Bronisława Czecha w Pleśnej obchodziła uroczystość posadzenia Dębu Pamięci aspirantowi Stanisławowi Tyborowi - mieszkańcowi Łowczówka.

Upamiętniony Stanisław Tybor urodził się w Ołpinach 30 września 1901 r. W Państwowej Policji służył od 1924 roku. We wrześniu 1939 roku pełnił służbę na terenie powiatu tarnowskiego. W czasie wojny obronnej dostał się do sowieckiej niewoli i został osadzony w obozie specjalnym w Ostaszkowie. Rozstrzelany w siedzibie NKWD w Twerze wiosną 1940 r., następnie pogrzebany w zbiorowej mogile nieopodal Miednoje. (źródło: Ołpiny.info)

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Pleśnej. Homilię wygłosił ks. Jacek Słota. Po zakończonym nabożeństwie społeczność szkolna, przedstawiciele samorządu, środowisk kombatanckich oraz rodzina Stanisława Tybora udali się w uroczystym przemarszu do Centrum Kultury w Pleśnej. Tam uczniowie pleśnieńskiej szkoły, pod okiem nauczycieli: Moniki Baszczowskiej oraz Ewy Szumlańskiej – Broda, zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny połączony z prezentacją multimedialną.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia był akt posadzenia Dębu Pamięci oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy z udziałem rodziny zamordowanego Stanisława Tybora. „Drzewo symbolizujące siłę i długowieczność, niech będzie upamiętnieniem naszego dziadka i wszystkich pomordowanych w Katyniu i na całym wschodzie. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować dyrekcji szkoły, nauczycielom i młodzieży. Myślę, że będzie to dla nich żywa lekcja historii. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tej wspaniałej uroczystości” – mówił wnuk upamiętnionego - Wojciech Tybor.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości
(fot. S. Smoleń, K. Niemiec)