Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Dnia 1 marca w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W gminie Pleśna uczczono bohaterów powojennego podziemia poprzez złożenie wiązanek pod tablicami upamiętniającymi ś.p. Władysława Kowala i Władysława Zatorskiego.

O godzinie 9.00 na placu kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pleśnej zebrała się młodzież, przedstawiciele samorządu gminy oraz Koła ŚZŻAK w Pleśnej. W krótkim wystąpieniu wójt Józef Knapik wyjaśnił uczniom szkół podstawowych z Pleśnej i Rzuchowej, kim byli "Żołnierze Wyklęci", po czym wiązanki kwiatów złożyli: delegacje uczniowskie z obu placówek, samorządowcy w osobach wójta Józefa Knapika, jego zastępcy Ryszarda Stankowskiego oraz Janusza Jarząba - Przewodniczącego Rady Gminy Pleśna oraz Zarząd ŚZŻAK Koło w Pleśnej: Małgorzata Czernecka, Anna Wadas i Benedykt Krakowski.

Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem "Roty" do muzyki Feliksa Nowowiejskiego.
***

Żołnierzami Wyklętymi (lub Niezłomnymi) nazwano polski ruch antykomunistyczny, działający w podziemiu w latach powojennych. Głównym zamierzeniem organizacji było przeciwstawianie się podporządkowaniu Polski ZSRR.

Tablice upamiętniające por. Kowala i wachmistrza Zatorskiego ps. "Lawina" wmurowane zostały w filary kościoła parafialnego dnia 1 września 2011r. Obaj po wojnie nie zaznali spokoju - prześladowani przez władze komunistyczne. Władysław Zatorski został zamordowany na oczach rodziny przez funkcjonariuszy UB, a por. Kowal spędził lata w najcięższych więzieniach w Polsce, gdzie był bity i torturowany.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia
(fot. S. Smoleń)