Rajd Miejscami Pamięci po gminie Pleśna

W sobotę, 7 września Stowarzyszenie KGW „Pełna Chata” w Szczepanowicach zorganizowało Rajd Śladami Wielkiej Wojny. Głównym celem imprezy było pobudzenie aktywności i integracji mieszkańców poprzez udział w turystycznym wydarzeniu o charakterze edukacyjnym.

Po godzinie 10.00 grupa 70 osób wraz z historykiem Jakubem Nowakiem wyruszyła spod kompleksu rekreacyjnego „Orlik” w Pleśnej. Na placu przy Centrum Kultury uczestnicy wysłuchali krótkiej prelekcji na temat działań oddziałów Batalionu „Barbara” w okresie II wojny światowej.

Kolejnym przystankiem na trasie rajdu było miejsce upamiętniające akcję dywersyjną partyzantów z 1944r. w Szczepanowicach. Następnie leśnymi ścieżkami grupa dotarła do cmentarza wojennego nr 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej. W tym miejscu uczestnicy zostali zapoznani z informacjami na temat genezy Wielkiej Wojny oraz przebiegu linii frontu na tym terenie. W programie rajdu uwzględnione zostały ponadto cmentarze wojenne nr 192 i 191 w Lubince.

W ramach wydarzenia pokonano około 18 km. Słowa uznania należą się w szczególności najmłodszym uczestnikom, wśród których były nawet przedszkolaki.

Dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu PROW na lata 2014 - 2010 każdy z uczestników otrzymał darmową koszulkę z logiem rajdu oraz okolicznościową odznakę. Grupa mogła liczyć także na nieodpłatny posiłek i wodę na trasie. Rajd zakończył się w miejscu startu. Zwieńczeniem imprezy było losowanie nagród rzeczowych.

Komandorem rajdu była Małgorzata Hajduga – pracownik Centrum Kultury w Pleśnej. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwał ratownik medyczny.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia
(fot. M. Hajduga, J. Kuczera – Stankowska)