Strażacki Konkurs Plastyczny na szczeblu Gminy rozstrzygnięty

Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pleśnej każdego roku w marcu organizował eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej 'Młodzież zapobiega pożarom”. Niestety obecna sytuacja w kraju spowodowana pandemią, i w związku z tym różnymi obostrzeniami, uniemożliwiła przeprowadzenie tego konkursu, który cieszył się dość dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Dlatego też, w bieżącym roku ważne tematy związane z ochroną przeciwpożarową zostały przedstawione przez uczniów artystycznie - kolorowym obrazem. Przystąpiliśmy do ogłoszonego przez Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tarnowie konkursu Plastycznego w trzech kategoriach tematycznych:
'Kiedy dzwonię po straż pożarną" - klasy 1 - 3,
'Nie wypalaj traw" - klasy 4 - 6,
'Strażak w akcji" - klasy 7 - 8 szkół podstawowych.

Celem organizowanego konkursu jest edukacja dzieci w zakresie zachowania bezpieczeństwa w momencie wystąpienia wszelkiego rodzaju zagrożeń oraz zachowania bezpieczeństwa w momencie zagrożenia. Zadaniem konkursu jest wyrobienie skutecznych sposobów reakcji w czasie pożarów lub innych zagrożeń występujących w szkole, w domu, na ulicy czy nad wodą.

Bardzo nam miło, że do konkursu przystąpiło 7 szkół podstawowych z terenu naszej Gminy, tj.: z Pleśnej, Lichwina, Lubinki, Janowic, Szczepanowic, Świebodzina i Rychwałdu. Łącznie opiekunowie grup z poszczególnych ww. szkół dostarczyli 36 rysunkowych prac w różnych kategoriach wiekowych i tematycznych.

Komisja Konkursowa z udziałem plastyków z Centrum Kultury w Pleśnej, przedstawiciela Gminy i Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pleśnej miała bardzo trudne zadanie podczas oceny i wyłonienia zwycięzców. Zgodnie z Regulaminem konkursowym, spośród tylu nadesłanych prac, tylko trzy - po jednej z każdego bloku tematycznego - otrzymały wyróżnienia. W Eliminacje Gminnych, które odbyły się 23 marca 2021 r. zwyciężyły następujące prace:
Grupa I - Julia Trybus, kl. 2, Szkoła Podstawowa w Świebodzinie, hasło: "Kiedy dzwonię po straż pożarną",
Grupa II - Julia Nędza, kl. 5, Szkoła Podstawowa w Lubince, hasło: "Nie wypalaj suchych traw",
Grupa III - Gabriela Broda, kl. 7, Szkoła Podstawowa w Świebodzinie, hasło: "Strażak w akcji".

Zwycięskie prace wezmą udział w Eliminacjach Powiatowych w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie w dniu 15 kwietnia br., a ogłoszenie wyników Powiatowego Finału wraz z otwarciem wystawy w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie nastąpi 4 maja 2021 r.

Już dziś zachęcam dzieci i młodzież do wzięcia udziału w podobnych, organizowanych konkursach, a Zwycięzcom Eliminacji Gminnych GRATULUJEMY i życzymy wygranej w dalszym etapie.

Elżbieta Kędzior

Zobacz galerię prac konkursowych
(fot. S. Smoleń)

Praca Julii Nędza
Praca Gabrieli Broda
Praca Julii Trybus