Trzynaście smaków Święta Owoców

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

W niedzielę, 17 lipca 2022 r. podczas XIX Święta Owoców i Produktów Pszczelich Gminy Pleśna przeprowadzono tradycyjny konkurs potraw lokalnych i regionalnych pod nazwą „Pleśnieński Smak”. Konkurs, którego organizatorami są Centrum Kultury w Pleśnej oraz Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Karniowicach, odbywa się każdego roku jako atrakcja towarzysząca największej plenerowej imprezie w gminie.

W ramach 19. edycji konkursu komisja w składzie:
- przewodniczący Eugeniusz Tadel (Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Karniowicach, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Tarnowie),
- członkowie Jolanta Kuczera - Stankowska (dyrektor Centrum Kultury w Pleśnej), Elżbieta Kędzior (Urząd Gminy Pleśna), Michał Kubicz (radny Gminy Pleśna),
- sekretarz Jolanta Zych (Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Tarnowie), miała przyjemność dokonać oceny 13 produktów konkursowych w trzech kategoriach: napoje, wina i nalewki, desery, ciasta i wypieki oraz potrawy domowe.

Owocem obrad komisji były następujące wyróżnienia. W kategorii I „napoje, wina i nalewki” do Komisji konkursowej wpłynęło 8 zgłoszeń. Zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich w Świebodzinie z nalewką Ratafia. Na drugim miejscu ulokowało się Koło Gospodyń Wiejskich w Pleśnej ze „Złocistą nalewką”. Trzecie miejsce uzyskała Pasieka Janowice Wiesława Skrucha za „Lemoniadę po pleśnieńsku”. Ponadto wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:
- Teresa Filipowicz z Mogilna k. Gorlic za nalewkę malinowo – jeżynową,
- Pasieka „Burnat” Błażeja Burnata z Chojnika za orzeźwiający napój miodowy,
- Winnica „Gierowa” Grzegorza Gondka z Janowic za wino „Gierowa”,
- „Soki prosto z sadu” Dariusza Zwolińskiego z Janowic za sok jabłkowo – pietruszkowy,
- Koło Gospodyń Wiejskich w Janowicach za nalewkę malinową.

W kategorii II „desery, ciasta i wypieki” wpłynęły tego roku 2 zgłoszenia. Pierwsze miejsce uzyskał sernik z białą czekoladą muśnięty kolorami lata przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich "Pełna Chata" ze Szczepanowic. Drugą lokatę otrzymał sernik z borówkami zgłoszony przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rychwałdzie.

W ostatniej kategorii „potrawy domowe” wzięło udział 3 uczestników. W efekcie przeprowadzonej oceny przyznano pierwsze miejsce za polędwiczki w sosie kurkowym przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rzuchowej, drugie miejsce dla policzka wołowego z sosem demi glace na puree ziemniaczano - chrzanowym z ogórkiem w oliwie koperkowej i z maślanką przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Lichwinie i trzecie miejsce dla eko - wegańskich smalczyków z bobu i selera przygotowanych przez Państwa Józefę i Marka Ciomborów z Ryglic.

Dokonując oceny, komisja kierowała się następującymi kryteriami:
- oryginalność receptury,
- smak potrawy,
- nawiązanie do lokalnej tradycji (w składzie potrawy owoce i/lub miód),
- estetyka podania.

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali uhonorowani dyplomami i nagrodzeni. Nagrody w konkursie ufundowali organizatorzy: Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Karniowicach, Centrum Kultury w Pleśnej oraz radny Gminy Pleśna Pan Michał Kubicz. Wszystkim uczestnikom i laureatom konkursu gratulujemy inwencji twórczej, zaangażowania i wyrafinowanych smaków. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i kładziemy słowa uznania w szczególności tym, którzy w konkursie debiutowali.

Organizatorzy

Zobacz galerię 19. edycji konkursu "Pleśnieński Smak"
(fot. J. Zych)