"Witaj majowa jutrzenko..." - święto Konstytuji 3 Maja w Pleśnej

Gminna uroczystość 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele WNMP w Pleśnej. Homilię wygłosił ks. Prof. Antoni Żurek. Nabożeństwo, odprawione przez ks. Dziekana Józefa Bobowskiego oraz ks. Jacka Słotę, odbyło się przy oprawie muzycznej Orkiestry Dętej Szczepanowice.

Zgodnie z tradycją trzeciomajowego święta w Pleśnej, uczestnicy obchodów wzięli udział w uroczystym pochodzie z udziałem orkiestry dętej i pocztów sztandarowych, zabezpieczonym przez druhów OSP w Pleśnej i Janowicach.

Kolejnym punktem uroczystości był apel na placu przy pomniku walczących o wolną Polskę. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał gospodarz gminy: Obchodzimy dziś kolejną, 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. I chociaż wydarzenia te są odległe czasowo, to nadal w naszej świadomości zajmują bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości. Nie wolno nam dopuścić do utraty pamięci o przeszłości, bo narody bez pamięci giną. W dniu święta Królowej Polski, Matki naszego dumnego, ponadtysiącletniego narodu, trzeba wyraźnie powiedzieć, że nie ma wolności i suwerenności naszej Ojczyzny powierzonej Maryi bez pamięci o naszych korzeniach. Świętując dzisiaj, jak i każdego roku, musimy pamiętać o twórcach Konstytucji 3 Maja, i w ogóle o bohaterach narodowych, stale uczyć się historii, by prawdziwą historię przekazywać dzieciom, młodzieży. Zwrócił się także do nauczycieli: Kochani nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy, kształtujcie i wychowujcie młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, tradycji narodowych, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i w atmosferze szacunku dla każdego człowieka. Nauczyciel teraźniejszości jest nauczycielem do przyszłości. Bądźcie dla młodych autorytetami.

Przy wtórze werbli wiązanki pod pomnikiem poległych składali:
- przedstawiciele samorządu gminny w osobach wójta Józefa Knapika, przewodniczącego Rady Gminy Janusza Jarząba i wiceprzewodniczącego Rady Wiesława Małopolskiego,
- przedstawiciele Koła ŚZŻAK w Pleśnej: Małgorzata Czernecka, Anna Wadas i Benedykt Krakowski,
- w imieniu Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego - Tadeusz Baszczowski,
- w imieniu mieszkańców Rzuchowej: radni Irena Zięcina i Jacek Gawełczyk,
- delegacje ze szkół podstawowych w Pleśnej, Rzuchowej, Rychwałdzie, Janowicach, Świebodzinie, Lichwinie i Szczepanowicach.

Po zakończeniu części oficjalnej święta, w sali widowiskowej w Pleśnej teatr „Wpoprzek” zaprezentował program literacko - muzyczny osadzony w klimacie teatrów i kabaretów dwudziestolecia międzywojennego pod tytułem „Powróćmy, jak za dawnych lat…”. Reżyserem majówki na wesoło jest Piotr Jasiak. W przedstawieniu wystąpili aktorzy teatru „Wpoprzek” oraz osoby sympatyzujące z tą grupą.

Organizator gminnych obchodów - Centrum Kultury w Pleśnej - przygotował dla uczestników wydarzenia kawę z symbolicznym „ciastkiem patriotycznym”.

Uroczystość poprowadził zastępca wójta gminy Pleśna Ryszard Stankowski. Podczas wydarzenia wręczane były flagi i śpiewniki patriotyczne pozyskane z Centrum Młodzieży im. dra Henryka Jordana, z Ośrodka Edukacji Obywatelskiej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia
(fot. S. Smoleń)

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na profilu Pleśna w obiektywie

(fot. J. Chudyka)