Wycieczka do "Raju"

Stalaktyty, warkocze, draperie, perły jaskiniowe - to tylko niektóre z urokliwych formacji naciekowych, które w dniu 7 kwietnia podziwiało 56 uczestników wycieczki do jaskini "Raj". W programie wyjazdu zorganizowanego przez Centrum Kultury w Pleśnej znalazły się także zwiedzanie pobliskiego Centrum Neandertalczyka oraz odrestaurowanych ruin zamku w Chęcinach.

Tą jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych uczestnicy zwiedzali podzieleni na cztery grupy. W czasie trzech kwadransów poznali Sale: Wstępną, Złomisk, Wysoką, Kolumnową, Stalaktytową - łącznie 75% całej jaskini. W "Raju" obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. Przewodnik przy użyciu latarki wskazywał najciekawsze osobliwości jaskini, także te nazwane, przypominające swym kształtem zwierzęta, postaci i inne. Udało się także dostrzec wiszące nietoperze, wśród których dominuje Nocek Duży.

W tym samym czasie grupy oczekujące na zwiedzanie jaskini skorzystały z możliwości poznania naszego przodka - neandertalczyka. Spacerując po multimedialnym muzeum, można było dowiedzieć się, jak wyglądało codzienne życie człowieka prehistorycznego, czym się posługiwał. Jedną z atrakcji obiektu jest naturalnych rozmiarów mamut.

Wycieczkę do Chęcin zakończyło zwiedzanie zamku na wzgórzu nad centrum miasta. Warownia pochodzi z przełomu XIII i XIV. Zamek przeżył czas swojej świetności za panowania Kazimierza Wielkiego. Niestety w drugiej połowie XVII w został doszczętnie zniszczony przez Szwedów.

Dzisiaj, po rewitalizacji obiektu, budowla przyciąga wielu turystów. Uczestnicy sobotniej wycieczki poznali historię obiektu, odwiedzili skarbiec, loch, dwie z trzech wież fortecy. Z tarasów widokowych obu wież rozciera się piękna panorama na Kielce i Góry Świętokrzyskie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.
(fot. K. Hajduga)