Pod nazwą „Wał” kryje się jeden ze szczytów Pogórza Rożnowskiego, będący najwyższym wzniesieniem na terenie gminy Pleśna (523 m n.p.m.). W kopule szczytowej prócz lasów występują także rozległe łąki i pola, co podnosi atrakcyjność tego miejsca pod względem liczby punktów widokowych. Do najpopularniejszych z nich należy sam szczyt „Wału” zlokalizowany w sąsiedztwie dwóch masztów przekaźników radiowych, nieco ponad gospodarstwem agroturystycznym „Chata pod Wałem”. To rozległa łąka ze ścianą lasu od północnej strony.

Z miejsca tego rozpościera się wyjątkowa, doceniana przez turystów i fotografów panorama na doliny i wzgórza:
Pogórza Rożnowskiego i Ciężkowickiego (m.in. Styr, Jurasówkę, Polichty, Jamną),
Beskidu Niskiego (m.in. charakterystyczny Chełm, Maślaną Górę czy Lackową),
Beskidu Sądeckiego (m.in. pasmo Radziejowej, Rosochatkę),
Gorców (m.in. Gorc),
Beskidu Wyspowego (na przykład Jaworz, Sałasz, Mogielicę).
W dogodnych warunkach dostrzeżemy stąd także majestatyczne pasmo Tatr z charakterystycznymi szczytami Łomnicy, Durnego Szczytu, Baranich Rogów, Lodowego Szczytu, Rysów czy Świnicy.

W sąsiedztwie punktu widokowego znajdują się interesujące atrakcje okolicy: Las „Piekło” z ostańcem pod nazwą „Diabli Kamień” oraz ruinami przedwojennej fabryki farb, nieczynny kamieniołom i skamieniałe pnie, dwa cmentarze z okresu I wojny światowej, kapliczka ku czci Najświętszej Maryi Panny w pobliżu miejsca, gdzie znajdował się dworek rodziny Dagnanów.

W miejsce widokowe na Wale prowadzi szutrowa droga pod szczytem, odchodząca w prawo (jadąc z Lichwina) od asfaltowej drogi Lichwin – Siemiechów. Pod dotarciu pod drugi z przekaźników i pokonaniu kilkudziesięciu metrów leśną ścieżką, jesteśmy u celu.