Rozwiązano symboliczną wstęgę na Relaksie

W niedzielę, 18 lipca odbyło się oficjalne otwarcie odnowionego obiektu sportowo – rekreacyjnego „Relaks” w Łowczówku. Od tego dnia bramy kompleksu są już otwarte i cała infrastruktura z zewnątrz dostępna jest dla odwiedzających.

Nie bez przyczyny otwarcie obiektu zbiegło się z osiemnastą edycją Święta Owoców i Produktów Pszczelich Gminy Pleśna. Samorządowcy z Pleśnej podjęli decyzję, że udostępnienie „Relaksu” zasługuje na wyjątkową oprawę. I dużo jest w tym racji, gdyż mieszkańcy gminy Pleśna oraz wszyscy mający w pamięci złote lata tego miejsca, ponad trzydzieści lat czekali, by ośrodek zyskał „drugie życie”.

„Relaks” został oddany do użytku w 1975 roku. Przez dekadę prosperował znakomicie, w dużej mierze oferując aktywny wypoczynek nad wodą. Niestety, powódź z połowy lat osiemdziesiątych i jej następstwa w postaci zerwanej tamy przyczyniły się do powolnego upadku tego miejsca. Na początku lat dziewięćdziesiątych „Relaks” stał się własnością gminy. Próby przywrócenia dawnego blasku okazały się bezskuteczne. Na drodze stawały uwarunkowania finansowe, techniczne, a także prawne. Nieskuteczne okazały się także rozwiązania w postaci dzierżawy terenu osobom prywatnym. Koniec 2014 roku można opisać, jako pierwszy krok ku lepszemu w tej sprawie - Gmina Pleśna zerwała obowiązującą umowę dzierżawy „Relaksu”. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu ówczesnego Wicemarszałka Małopolskiego Stanisława Sorysa teren ośrodka został uwzględniony w międzygminnym, dużym projekcie pn. „Źródlany Szlak”. Rozpoczęły się prace związane z przygotowaniem dokumentacji planowanych zadań. Droga do osiągnięcia stanu obecnego obiektu była skomplikowana, lecz finalnie udało się uzyskać wsparcie finansowe ze środków zewnętrznych.

Wydarzenie otwarcia „Relaksu” stało się okazją, by wyróżnić osoby szczególnie zaangażowane i wspierające zadanie odnowy tego obiektu. Wójt gminy Pleśna wręczył podziękowania byłemu Wicemarszałkowi Stanisławowi Sorysowi, poseł na sejm Annie Pieczarce, Marszałkowi Małopolskiemu Witoldowi Kozłowskiemu, Wicemarszałek Małopolski Marcie Malec – Lech, Przewodniczącemu Rady Gminy Pleśna Januszowi Jarząbowi, sołtysowi i radnemu gminy Kazimierzowi Mania oraz pracownikom urzędu w osobach: skarbnika gminy Joanny Krochmal, Oliwii Tańskiej i Tadeusza Ścieżki.

Wydarzenie zwieńczyło symboliczne rozwiązanie wstęgi na tablicy umieszczonej na froncie budynku, którego dokonali wójt Józef Knapik wspólnie z Martą Malec – Lech i Stanisławem Sorysem. Na tablicy odczytać można informację, że celem projektu jest zwiększenie dostępności atrakcji przyrodniczych i kulturowych subregionu tarnowskiego poprzez rozbudowę infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej.

Obiekt sportowo – rekreacyjny „Relaks” w Łowczówku oferuje m.in.:
- tor do jazdy na rolkach,
- ścieżki spacerowe,
- boisko wielofunkcyjne (piłka nożna, koszykówka, siatkówka, tenis),
- boisko do siatkówki plażowej,
- siłownię na wolnym powietrzu,
- plac zabaw dla dzieci,
- prysznice zewnętrzne i kurtynę wodną,
- boisko treningowe,
- dwa stoły do tenisa,
- taras do leżakowania, leżaki,
- urządzenia do flowparku,
- miejsca parkingowe dla odwiedzających i turystów,
- małą gastronomię - lody, kawa.
Obiekt jest ogrodzony i monitorowany. Od końca lipca w budynku powstanie Centrum Informacji Turystycznej. Tu też przez pewien czas mieścić się będzie główna siedziba Centrum Kultury w Pleśnej. Budynek odnowiony został w taki sposób, by być dostępnym dla osób ze szczególnymi potrzebami.

W budynku jest toaleta i prysznic dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących wszystkie pomieszczenia oznaczono tabliczkami z nazwami w alfabecie brajla i wypukłymi numerami. W budynku zamontowano dwie tablice tyflograficzne - ewakuacyjną i budynku - ilustrujące rozkład pomieszczeń i drogi ewakuacji w formie umożliwiającej odczytanie osobom niewidomym i słabowidzącym.

W sali prelekcyjnej i w punkcie informacji turystycznej zamontowano pętle indukcyjne - urządzenia wspomagające słyszenie osobom korzystającym z aparatu słuchowego. Montaż pętli wykonała Polska Fundacja Osób Słabosłyszących.

Przebudowa ośrodka Relax kosztowała ponad 4,3 miliona złotych, z czego 2,6 miliona to dofinansowanie z funduszy europejskich rozdzielanych przez Urząd Marszałkowski w Krakowie.

Zagospodarowanie terenu w Łowczówku wraz z modernizacją obiektu sportowo-rekreacyjnego „RELAX”
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia
(fot. S.Smoleń)