Ułatwienia dla osób słabosłyszących w naszym urzędzie

Miło nam poinformować, że w Urzędzie Gminy Pleśna zamontowano pętlę indukcyjną. Jest to urządzenie, które ułatwi słabosłyszącym mieszkańcom załatwianie spraw urzędowych.

Pętla została zainstalowana w pokoju, gdzie załatwia się sprawy związane z ewidencją osób i dowodami osobistymi (pokój nr 201).

Pętlę indukcyjną zakupiono w ramach projektu „Samorząd bez barier”, w którym uczestniczy nasz urząd. Zakup pętli indukcyjnej jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jak działa pętla indukcyjna?
Pętla indukcyjna służy do przesyłania głosu osoby obsługującej bezpośrednio do aparatu słuchowego słabosłyszącego klienta. Znacząco poprawia zrozumiałość mowy. System jest bezobsługowy, nie są wymagane żadne dodatkowe urządzenia, ponieważ cewka odbiorcza jest wbudowana w aparat słuchowy.

Aby skorzystać z pętli indukcyjnej, wystarczy przełączyć aparat lub implant w tryb cewki. W starszych aparatach słuchowych funkcja współpracy z pętlą indukcyjną jest oznaczona literą T (M-mikrofon, O-wyłączony). W nowszych aparatach trzeba wybrać odpowiedni program. Ważne, aby protetyk słuchu, u którego kupujemy aparat słuchowy, aktywował i odpowiednio skonfigurował funkcję cewki indukcyjnej.

Miejsca, w których zamontowane są pętle indukcyjne oznaczone są poniższym znakiem.