Patriotyczny koncert chóru „Cantando” w Janowicach

W Narodowe Święto Niepodległości gminny chór „Cantando” wspólnie z Centrum Kultury w Pleśnej zorganizował koncert „Niepodległa na Wesoło”. Rzecz miała miejsce w ośrodku kultury w Janowicach.

Organizatorzy wydarzenia, kierując się myślą, że obchodom niepodległościowym towarzyszyć powinna przede wszystkim radość, postawili na świętowanie z lekkim przymrużeniem oka. Program artystyczny zawierał 13 pieśni patriotycznych w wykonaniu chórzystów, komentarz o walorach dydaktycznych oraz prezentację multimedialną. Ze sceny janowickiego ośrodka wybrzmiały między innymi: „Wojenko, wojenko”, „Białe róże”, „Ułani, ułani, malowane dzieci”, „Żurawiejki”, „Jak to na wojence ładnie”, „Stoi ułan na widecie”, „Łączko zielona”. Każde wystąpienie poprzedzone zostało komentarzem narratora na temat danego utworu oraz wydarzeń i znanych postaci historycznych. Wiele miejsca w prezentacji i narracji poświęcone było samym żołnierzom lekkiej kawalerii polskiej, tj. ułanom. Pokaz slajdów dobrany został tematycznie do komentarza i opierał się na zdjęciach uznanych dzieł malarstwa historycznego z XIX i XX wieku.

Uatrakcyjnieniem „Niepodległej na wesoło” były występy najmłodszych mieszkańców Janowic uczęszczających do niepublicznego przedszkola oraz tutejszej szkoły podstawowej. Dzieci zaprezentowały się w repertuarze zgodnym z tematyką niedzielnego koncertu.

Gminny, mieszany chór „Cantando” prowadzony jest przez Dorotę Przęczek i działa przy Centrum Kultury w Pleśnej.

Organizatorzy dziękują Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Janowicach za przygotowanie poczęstunku dla publiczności.

Koncert współfinansowany był ze środków Województwa Małopolskiego w ramach projektu "Małopolskie Chóry - Małopolska Rozśpiewana".

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia
(fot. B. Krakowski)