Święto Owoców ma już osiemnaście lat!

Udało się! Po rocznej przerwie podyktowanej ograniczeniami w związku z epidemią Covid-19, Centrum Kultury w Pleśnej wystartowało z kolejną, „pełnoletnią” już edycją Świąta Owoców i Produktów Pszczelich. I chociaż pogoda do końca nie dopisała, dopisali mieszkańcy i goście.

W niedzielę, 18 lipca było w czym wybierać i smakować. Święto wypełniło blisko 50 stoisk kulinarnych i winiarskich. Impreza odbyła się na odnowionym obiekcie sportowo – rekreacyjnym „Relaks” w Łowczówku.

I tak pierwszym punktem programu Święta było oficjalne otwarcie „Relaksu”. Organizatorzy przyjęli, że połączenie tych dwóch wydarzeń będzie najlepszym rozwiązaniem, by podkreślić wagę zarówno powracającej imprezy, jak i przywróconego do życia obiektu.
Więcej na temat otwarcia „Relaksu” przeczytasz TUTAJ.

Oficjalne rozpoczęcie Święta przypadło na godzinę 16.15. Wójt Józef Knapik zaprosił wszystkich przybyłych do smakowania w regionalnych, zdrowych i bliskich naszej tradycji produktach. Jak zawsze nie zabrakło pysznych potraw, wypieków, krzepiących produktów pochodzenia pszczelego, win z okolicznych winnic, soków owocowych, konfitur, serów, ale i mniej zdrowych łakoci i lodów. W ramach projektu „Raz do Koła” gościliśmy stoiska kulinarne 12 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu czterech gmin wchodzących w skład LGD Dunajec – Biała. Po raz czwarty na Święcie prezentowały się lokalne winnice w wydarzeniu pod nazwą „Pleśnieński Bachus”. Winiarze częstowali swoimi produktami, promowali wspólną ofertę turystyczną. Na jednym ze stoisk odbył się także pokaz sommelierski. Wzięciem cieszyło się także stoisko „African Music School”, na którym serwowano czarną kawę. Środki pozyskane z tego tytułu przeznaczone będą na budowę szkoły muzycznej dla uzdolnionych dzieci w Afryce.

Jak podczas każdej odsłony imprezy, także i teraz wystawiły się także podmioty instytucji takich jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Lokalna Grupa Działania Dunajec - Biała oraz rękodzielnicy. Na najmłodszych uczestników imprezy czekały nadmuchane zjeżdżalnie, trampoliny i inne atrakcje rozstawione na boisku treningowym. Nie zabrakło także punktu gastronomicznego z grillem czy zapiekankami.

Tradycją imprezy jest także konkursu kulinarny na najlepszy jej smak W tegorocznej edycji wystąpiło 10 wystawców, z czego połowa z Gminy Pleśna. Gratulujemy wszystkim laureatom i cieszymy się z wyników pozytywnych dla naszych wystawców.
Więcej o konkursie TUTAJ.

Uwagę odwiedzających Święto przykuły także atrakcje na scenie. Jako pierwszy zaprezentował się gminny chór „Cantando” pod kierownictwem Doroty Przęczek. Chórzyści wystąpili z lekkim, wesołym repertuarem. W podobnym tonie wybrzmiała tego popołudnia Orkiestra Dęta Szczepanowice. Z muzykami wystąpiła wokalistka, Marcelina Cieślik z Pleśnej. Obie grupy na co dzień działają pod egidą Centrum Kultury.

Prawdziwą gratką XVIII Święta był koncert „African Music School” – to jest grupy utalentowanych, młodych muzyków z pierwszej szkoły muzycznej w Republice Środkowej Afryki. Jospin gra na gitarze basowej, Christophe na elektrycznej, a Hypolite jest perkusistą. Przez cały okres wakacji trwa trasa koncertowa grupy po całej Polsce, podczas której wspólnie z dyrektorem AMS bratem Benedyktem Pączką zbierają środki na rozbudowę szkoły.

Ostatnim punktem Święta był koncert gwiazdy wieczoru – Kapeli Ciupaga z Łącka. Okazało się, że było to pierwsze wystąpienie górali w tym roku. Łąccy muzycy ze sporą dozą ekspresji i witalności wykonali swoje największe przeboje, angażując przy tym publiczność.

Organizatorami Święta byli Centrum Kultury w Pleśnej i Gmina Pleśna. Imprezę wsparli partnerzy, tj. Powiat Tarnowski, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Tarnowska Organizacja Turystyczna oraz sponsorzy: AL.CAPONE Agata i Sławomir Skowronowie, P.P.H.U. EL-STACH Stanisław Kocik, FB Serwis Karpatia Sp. z o.o., Copy Service Tarnów, Delikatesy Centrum, PHU „Ju – Mar” Marta i Jerzy Rzepa, Paweł Studziński – kancelaria notarialna. Patronat medialny objęli: STARnowa.tv, RDN Małopolska i Gazeta Krakowska. Imprezę prowadził Ryszard Stankowski - zastępca wójta Gminy Pleśna.

Centrum Kultury w Pleśnej dziękuje wyżej wymienionym Sponsorom i Partnerom za wsparcie przedsięwzięcia. Podziękowania kierują także w stronę osób, które okazały pomoc przy przygotowaniu imprezy: Jolancie Zych, Markowi Jagodzie, Piotrowi Adamowskiemu, Piotrowi Boczkowi, Barbarze Kukułce, Michałowi Kubiczowi, Danielowi Zielińskiemu, Andrzejowi Piszczkowi oraz kierownikowi i pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Pleśnej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z imprezy

(fot. S. Smoleń, M. Łaguz)

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo telewizji STARnowa.tv.

Zobacz relację foto przygotowaną przez Gazetę Krakowską