Pod nazwą „Wał” kryje się jeden ze szczytów Pogórza Rożnowskiego, będący najwyższym wzniesieniem na terenie gminy Pleśna (523 m n.p.m.). W kopule szczytowej prócz lasów występują także rozległe łąki i pola, co podnosi atrakcyjność tego miejsca pod względem liczby punktów widokowych. Do najpopularniejszych z nich należy sam szczyt „Wału” zlokalizowany w sąsiedztwie dwóch masztów przekaźników radiowych, nieco ponad gospodarstwem agroturystycznym „Chata pod Wałem”. To rozległa łąka ze ścianą lasu od północnej strony.
Z miejsca tego rozpościera się wyjątkowa, doceniana przez turystów i fotografów panorama na doliny i wzgórza:
- Pogórza Rożnowskiego i Ciężkowickiego (m.in. Styr, Jurasówkę, Polichty, Jamną),
- Beskidu Niskiego (m.in. charakterystyczny Chełm, Maślaną Górę czy Lackową),
- Beskidu Sądeckiego (m.in. pasmo Radziejowej, Rosochatkę),
- Gorców (m.in. Gorc),
- Beskidu Wyspowego (na przykład Jaworz, Sałasz, Mogielicę).
W dogodnych warunkach dostrzeżemy stąd także majestatyczne pasmo Tatr z charakterystycznymi szczytami Łomnicy, Durnego Szczytu, Baranich Rogów, Lodowego Szczytu, Rysów czy Świnicy.
W sąsiedztwie punktu widokowego znajdują się interesujące atrakcje okolicy: Las „Piekło” z ostańcem pod nazwą „Diabli Kamień” oraz ruinami przedwojennej fabryki farb, nieczynny kamieniołom i skamieniałe pnie, dwa cmentarze z okresu I wojny światowej, kapliczka ku czci Najświętszej Maryi Panny w pobliżu miejsca, gdzie znajdował się dworek rodziny Dagnanów.
W miejsce widokowe na Wale prowadzi szutrowa droga pod szczytem, odchodząca w prawo (jadąc z Lichwina) od asfaltowej drogi Lichwin – Siemiechów. Pod dotarciu pod drugi z przekaźników i pokonaniu kilkudziesięciu metrów leśną ścieżką, jesteśmy u celu.