Grupa kolędnicza Pleśnioki

Grupa kolędnicza „Pleśnioki”

Grupa kolędnicza  „Pleśnioki” z Pleśnej powstała w 2001 roku
przy Centrum Kultury w Pleśnej (wówczas Gminnym Domu Kultury w Pleśnej). Od założenia po dzisiaj grupę tworzą wyłącznie mężczyźni, pielęgnując tym samym małopolską tradycję kolędowania.

Na przestrzeni dwóch dekad w grupie występowało ponad 60 osób.  Obecnie opiekunami artystycznymi grupy są Janusz Jarząb oraz Sławomir
Łazarek. Za garderobę i charakteryzację kolędników odpowiada Ewa Iwaniec z Centrum Kultury Pleśnej.

„Pleśnioki” znani są z wielu programów artystycznych:
 „Herody” – to przedstawienie zbliżone do tradycyjnych polskich jasełek,
„Z turoniem” – to humorystyczny program, nawiązujący do tradycji bożonarodzeniowego chodzenia z turoniem po wsi,
„Z gwiazdą” – to program oparty na polskim obrzędzie śpiewania i kolędowania „po domach” w okresie Bożego Narodzenia i karnawału.

Kilka lat temu, pod kierownictwem Janusza Jarząba grupa postanowiła rozszerzyć swój repertuar o regionalne przyśpiewki, prezentowane podczas wydarzeń niezwiązanych z okresem Świat Bożego Narodzenia i karnawału.

„Pleśnioki” pokazują się na terenie gminy Pleśna, powiatu tarnowskiego, województwa małopolskiego oraz u partnerów spoza kraju. Gościli w węgierskim Bodajk oraz w mieście Szolnok, z którym gmina utrzymuje wieloletnie kontakty, natomiast w czerwcu 2019 roku bawili międzynarodową publiczność na festiwalu „Kultura bez Granic” w partnerskim mieście Rödermark w Niemczech.

Każdy występ grupy przyjmowany jest ze szczerym uznaniem, dostarcza widzom niezapomnianych wrażeń i wesołości.

Do najważniejszych wyróżnień grupy kolędniczej „Pleśnioki” z Pleśnej zaliczyć można Grand Prix Ogólnopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej w 2013 roku, 10 Złotych Lipnickich Gwiazd na przeglądach w Lipnicy Murowanej oraz odznaczenie starosty tarnowskiego – Złotym Grosz Tarnowski za osiągnięcia w krzewieniu kultury i tradycji powiatu tarnowskiego oraz liczne sukcesy.

Kolędnicy, pięciu mężczyzn i jeden pod turoniem odgrywają scenę dojenia kozy.