Orkiestra Dęta Szczepanowice

Print Friendly, PDF & Email

Orkiestra Dęta Szczepanowice

 

Orkiestra Dęta Szczepanowice powstała w roku 1978 przy parafii Niepokalanego Serca Maryi w Szczepanowicach. Działała jako orkiestra parafialna do 1992 roku, w którym działalność została zawieszona.  Po kilkunastoletniej przerwie została reaktywowana w 2008  roku. Reaktywacja nastąpiła z inicjatywy i z pomocą Pana Włodzimierza Siedlika, syna zasłużonego organisty parafii Szczepanowice i opiekuna orkiestry z początków jej działania, oraz samych muzyków.

Opiekę nad orkiestrą podjął na stałe Gminny Ośrodek Kultury w Pleśnej (obecnie Centrum Kultury w Pleśnej), który zakupił niezbędne instrumenty oraz zatrudnił instruktorów. Od początku wznowionej działalności orkiestrą dyryguje Jacek Skrzelowski.

Najważniejszym występem orkiestry była obsługa muzyczna oraz koncert podczas obchodów rocznicy Bitwy pod Łowczówkiem z udziałem najwyższych władz lokalnych i państwowych oraz udział w obchodach urodzin Jana Pawła II w Wadowicach w  2009 r. wraz z ponad 3000 muzyków z całej Polski. Orkiestra corocznie uświetnia swym koncertem sztandarowe wydarzenia w Gminie Pleśna. Jest znana i bardzo chętnie słuchana przez lokalną społeczność. W 2012 roku w Wiśnickiej Paradzie Orkiestr Dętych zajęła III miejsce. Orkiestra prezentowała się na Węgrzech, podczas Dni Bodajk – miasta partnerskiego gminy Pleśna.

W dorobku orkiestry są także trzy nagrania, które doczekały się realizacji wideo. Pierwszy z nich pt. „W moim ogródecku” powstał jesienią, 2020 roku. Nagrania odbyły się na terenie Winnicy Dąbrówka w Dąbrówce Szczepanowskiej. Drugi teledysk to produkcja pt. „Siła Marzeń”. Teledysk kręcony w sali widowiskowej CK Pleśna oraz nad rzeką Dunajec. Trzeci, pt. „Aleja Gwiazd” z repertuaru Zdzisławy Sośnickiej w aranżacji Dariusza Bańka powstał w grudniu 2022 roku. Nagrania do clipu prowadzone były w Łowczówku (m.in. w ośrodku „Relaks”).

Marcelina Cieślik: wokalistka w Orkiestrze Dętej Szczepanowice. Śpiew to jej pasja od najmłodszych lat. Bierze udział w wielu konkursach i festiwalach zarówno w kraju, jak i zagranicą. Jest laureatką III miejsca Festiwalu Orfeusz w Italii, została również wyróżniona w Międzynarodowym Festiwalu „Intershow” w Nowym Targu. W ostatnim czasie uczestniczyła w wielu konkursach rangi krajowej, w których zdobyła czołowe miejsca, m.in.: Polonia Semper Fiedelis w Dębicy, „Miłosierdzie Boże Wyśpiewać Chcę” w Tarnowie. Śpiewa także na uroczystościach gminnych. W ramach partnerskiej wizyty Gminy Pleśna na Węgrzech wraz z Orkiestrą Dętą Szczepanowice wystąpiła jako solistka.

Szymon Chatała: wokalista w Orkiestrze Dętej Szczepanowice, młody mieszkaniec Gminy Pleśna, pochodzi z Rzuchowej. Jego pasją jest śpiew, chociaż z zaangażowaniem oddaje się także grze na gitarze. Wśród licznych sukcesów Szymona wymienić można:
– stypendium Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Młodzi zdolni Małopolanie”,
– Grand Prix VI edycji konkursu wokalnego „TARNÓW MA GŁOS”,
– pierwsze miejsce w Konkursie Piosenki Lwowskiej w Krakowie,
– występy w Zespole Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”,
– rolę tytułową w musicalu „Mały Książę” wystawianym na deskach tarnowskiego teatru,
– wyróżnienie w Międzynarodowym Festiwalu Gdynia OPEN,
– drugie miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”,
– pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenek Agnieszki Osieckiej w Lipnicy.

Na zdjęciu po lewej dyrygent. Po prawej muzycy grają na saksofonach.