Wójt Gminy niesie wieniec w uroczystościach trzeciomajowych.

Gminne święto trzeciomajowe – relacja

Print Friendly, PDF & Email

W tym roku w całej Polsce obchodziliśmy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa Rządowa z 1791 roku była drugim takim dokumentem na świecie, pierwszym w Europie.

Gminne obchody upamiętniające uchwalenie konstytucji rozpoczęły się, jak każdego roku, mszą świętą w intencji Ojczyzny i braci strażackiej. Liturgia odprawiona została o godz. 9.00 i miała podniosły charakter: przed ołtarzem ustawili się liczne poczty sztandarowe oraz członkowie służb mundurowych, kół i stowarzyszeń. Udział Orkiestry Dętej Szczepanowice nadal eucharystii wyjątkową oprawę. Msza święta odprawiona została przez ks. Krzysztofa Franczyka, proboszcza parafii Pleśna.

Z uwagi na obfite opady deszczu organizatorzy odwołali pochód do centrum Pleśnej. Świecka część uroczystości odbyła się na placu przed OSP w Pleśnej, a tutejsza altana zapewniła schronienie dla uczestników, w tym dla pocztów sztandarowych. Po odegraniu i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał gospodarz gminnych obchodów wójt Józef Knapik. W przemówieniu odwoływał się do postaw patriotycznych, historii sprzed ponad dwustu lat, przypominał o bohaterach z tamtego okresu. Mówił o naszych postawach w odniesieniu do wojny w Ukrainie. Podkreślił także to, o czym więcej mówił w homilii proboszcz, 3 maja przypada także święto Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski. Zwrócił się także w stronę druhów z gminnych OSP, dziękował im za poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy.

Ostatnim punktem oficjalnej części obchodów było złożenie wiązanek kwiatów i zniczy pod pomnikiem bohaterów walczących o wolną Polskę. Wśród składających byli przedstawiciele władz gminnych – wójt Józef Knapik oraz radni Marta Zbylut i Wiesław Małopolski, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Pleśnej, przedstawiciel ministra infrastruktury Przemysław Skruch, delegacja sołtysów z gminy Pleśna, delegacje ze szkół podstawowych z Pleśnej, Świebodzina, Rzuchowej, Rychwałdu, Lichwina, Szczepanowic i Janowic.

Po zakończeniu części uroczystej organizatorzy zaprosili uczestników na kawę i ciastko „patriotyczne”. Wypiek przygotowały panie ze Szkoły Podstawowej w Pleśnej.

Wydarzenie prowadził Ryszard Stankowski – zastępca wójta gminy Pleśna. Uroczystości na placu uświetnił udział Orkiestry Dętej Szczepanowice.

Organizatorami gminnych obchodów trzeciomajowych było Centrum Kultury w Pleśnej i Gmina Pleśna. Wydarzenie wsparli druhowie z OSP KSRG w Pleśnej i Szkoła Podstawowa w Pleśnej.

Fotorelacja – Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości
(fot. S. Smoleń)