Na zdjęciu grupa dzieci stojąca na schodach prowadzących do kościoła. Na drugim planie młodzież i osoby dorosłe.

Gminne święto upamiętniające Żołnierzy Wyklętych

Print Friendly, PDF & Email

W piątek, 1 marca w Polsce obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Gmina Pleśna we współpracy z Centrum Kultury od kilku lat organizuje gminne obchody upamiętniające Niezłomnych na placu kościoła parafialnego w Pleśnej.

Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się w samo południe odśpiewaniem hymnu państwowego przy udziale władz samorządowych, członków ŚZŻAK Koło w Pleśnej oraz licznie zebranej na placu młodzieży. Podniosły charakter obchodów zaakcentowały także poczty sztandarowe placówek oświatowych z gminy Pleśna.

Przygotowany specjalnie na tę okoliczność program słowno – muzyczny zaprezentowali uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rzuchowej pod okiem Doroty Przęczek. Po jego obejrzeniu i wysłuchaniu, głos zabrał gospodarz obchodów Józef Knapik. Wójt mówił o bohaterach święta, nie zapominając o tych, do których jest nam najbliżej. Padły chociażby nazwiska Władysława Kowala ps. „Rola” i Władysława Zatorskiego ps. Lawina”. Tablice upamiętniające tychże bohaterów zdobią kolumny kościoła parafialnego w Pleśnej. Tutaj też poszczególne delegacje składały zostały znicze i wiązanki kwiatów. Wśród składających byli przedstawiciele ŚZŻAK Koło w Pleśnej, samorządu Gminy Pleśna oraz poszczególnych placówek oświatowych.

Organizatorzy dziękują wszystkim obecnym, w tym osobom i instytucjom przychylnym lub zaangażowanym w obchody: proboszczowi parafii Pleśna ks. Krzysztofowi Franczykowi, 23 TDH ze Szkoły Podstawowej w Pleśnej, ŚZŻAK Koło w Pleśnej oraz nauczycielom i uczniom ze szkół podstawowych. Wydarzenie poprowadził Ryszard Stankowski.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z obchodów