Kolaż zdjęć dwa autobusy miejskie i pociąg osobowy

Komunikacja autobusowa w Gminie Pleśna od 1 września

Drukowanie, PDF lub E-mail

Od 1 września 2023 roku organizację publicznego transportu zbiorowego na terenie Gminy Pleśna, linii dawnych tzw. „miejskich”, organizuje Marszałek Województwa Małopolskiego za pośrednictwem Kolei Małopolskich.

To bardzo istotna zmiana w zakresie komunikacji, której głównym beneficjentem jest Gmina Tarnów, a my z racji swojego położenia korzystamy z niej i musimy się do tego dostosować.

Siatka połączeń dla Gminy Pleśna będzie taka sama jak dotychczas obejmując 3 linie autobusowe. Linie dowozowe będą funkcjonowały w sposób bardzo podobny do realizowanych obecnie linii. Zmiany dotyczą oznaczeń linii, wobec czego dla komfortu i pewności pasażerów początkowo pojazdy będą oznakowane dodatkowo „starym oznaczeniem z literą T”.

  • T25>A31 Tarnów Krakowska – Świebodzin
  • T39>A32 Tarnów Krakowska – Szczepanowice
  • T13>A33 Tarnów Marszałka – Lichwin

Od 1 do 10 września br. włącznie komunikacja będzie darmowa dla wszystkich pasażerów, aby uniknąć chaosu i oczekiwania w długich kolejkach celem zakupu biletu.

Cena biletów będzie uzależniona od sposobu zakupu. Od 1 września będzie można nabyć bilet jednorazowy poprzez aplikację iMKA, w biletomatach przy dworcu kolejowym oraz poprzez Małopolską Kartę Aglomeracyjną w cenie 4,5 zł. Bilety jednorazowe kupowane u kierowców będą sprzedawane po 5 zł. Bilety okresowe będą dostępne w kasie na dworcu PKP oraz ze zniżką w aplikacji iMKA lub poprzez MKA. Na chwilę obecną elektroniczna sprzedaż biletów dotyczy wyłącznie biletów normalnych.

Punkt sprzedaży biletów – Kasa Kolei Małopolskich – mieści się na dworcu PKP w Tarnowie i będzie czynny od 1 września br.  codziennie od 6.00 do 17.30.

W dniu 31 sierpnia 2023 r. w godzinach 9:00-17:00 w tym punkcie pracownik będzie udzielał zainteresowanym informacji, będzie również możliwość zakupu biletu.

Rozkład jazdy linii przewozowych znajduje się:

  • na stronie https://kolejemalopolskie.com.pl/ – zakładka rozkłady autobusowe,
  • aplikacja KiedyPrzyjedzie – zakładka Koleje Małopolskie,
  • aplikacja iMKA,
  • popularne aplikacje takie jak Google Maps, JakDojadę, Mobile MPK.

Dodatkowo w aplikacji KiedyPrzyjedzie, oprócz rozkładów jazdy, można znaleźć informację o aktualnym kursowaniu autobusów i rzeczywistym czasie odjazdów najbliższych kursów z dowolnego przystanku – według danych z lokalizatora GPS pojazdu.

Mam nadzieję, że te zmiany nie będą utrudnieniem dla pasażerów a przyczynią się do lepszego komfortu podróżowania. Na to liczę i proszę o wyrozumiałość. W przypadku nowych informacji w tym temacie, niezwłocznie postaram się o nich poinformować.

Wójt Gminy Pleśna,
Józef Knapik