Grupa osób maszeruje przez plac. Na czole pochodu dzieci przygrywają na instrumentach.

Odmienny od poprzednich Orszak Trzech Króli w Pleśnej

Print Friendly, PDF & Email

W sobotę, w Święto Objawienia Pańskiego w parafii Pleśna zorganizowany został kolejny Orszak Trzech Króli. Jedenasta odsłona wydarzenia różniła się programem od tych z lat ubiegłych. Około godziny 10.30 z trzech stron świata, a w praktyce od szkoły podstawowej w Pleśnej, ośrodka „Relaks” i przysiółka Batylowa wyruszyły trzy odrębne orszaki. Organizatorzy zachęcali, by spontanicznie dołączać do poszczególnych, zmierzających na plac targowy w centrum Pleśnej. Zgodnie z założeniami, w centrum miejscowości spotkali się trzej królowie i po krótkiej scence wszyscy zgromadzeni udali się jednym pochodem w kierunku kościoła parafialnego. Oczekiwanie na monarchów mieszkańcom umilała scholka parafialna „Mała Armia Pana”, śpiewając popularne kolędy i pastorałki.

Na czele orszaku maszerowały dzieci przygrywające na instrumentach, tuż za nim chorążowie i kolejno monarchowie. Uczestnicy pochodu śpiewali kolędy inicjowane przez scholkę parafialną. Na placu przy ośrodku zdrowia miała miejsce druga scenka biblijna, odnosząca się do wizyty monarchów w pałacu Heroda. Widowisko wieńczące pochód zakończyły sceny na placu i w kościele parafialnym. Nim rozpoczęła się liturgia mszy świętej, wierni obejrzeli krótką scenę biblijną, w której monarchowie ze wschodu kłaniają się i składają dary Dzieciątku Jezus.

Obsada przedstawienia:
Król Kacper – Michał Kubicz,
Król Melchior – Janusz Jarząb,
Król Baltazar – Daniel Zieliński,
Król Herod – Michał Tyrka,
Straż przyboczna Heroda – Szymon Łącki, Bartłomiej Warchoł,
Kapłan – Karol Kukułka.
Sługa króla Heroda – Szymon Kędzior,
Józef – Jacek Włodek,
Maria – Magdalena Budzik,
Chorążowie – Krzysztof Malec, Maciej Stankowski, Szymon Szostak,
Na instrumentach przygrywali –  Mikołaj Skowron, Joanna Budzik, Adam Budzik, Gabriela Sterkowiec i Paulina Grochola.

Orszak Trzech Króli w Gminie Pleśna zrodził się z propozycji Rady Parafialnej Parafii Pleśna, która do dzisiaj pozostaje głównym organizatorem tego wydarzenia, przy ścisłej i nieprzerwanej współpracy z Centrum Kultury i chórem parafialnym w Pleśnej. Corocznie pochód zabezpieczają druhowie z pleśnieńskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia, przede wszystkim samym występującym. Osobne podziękowania kierują w stronę OSP Pleśna m.in. za zabezpieczenie przemarszu. Szczególne podziękowania składają postronnym uczestnikom orszaku, którzy dali świadectwo wiary oraz chęci podtrzymywania zrodzonej w 2013 roku tradycji.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.
https://photos.app.goo.gl/8jJRE7C1BcY7F4VA6