Na zdjęciu dyplom oraz nagroda w postaci rozety góralskiej

Srebrna rozeta góralska dla „Pleśnioków”

Print Friendly, PDF & Email

Grupa kolędnicza „Pleśnioki” z Pleśnej wraca ze srebrem z Bukowiny Tatrzańskiej. Program kolędników „Z turoniem” cieszył się uznaniem zarówno publiczności, jak i komisji Ogólnopolskiego Konkursu Grup Kolędniczych organizowanego w ramach 52. Góralskiego Karnawału.

Nagroda w postaci srebrnej rozety góralskiej jest powtórzeniem sukcesu z poprzedniego roku, kiedy grupa zaprezentowała przedstawienie zbliżone do jasełek. Gratulujemy!

Z uwagi na wymogi regulaminowe konkursu, na podtatrzańskiej scenie nie wystąpili wszyscy kolędnicy. W poszczególne role wcieli się:

turoń – Michał Tyrka,
pasterz z turoniem – Bogdan Baszczowski,
żyd – Wacław Hajduga,
baba – Benedykt Krakowski,
dziad – Tadeusz Bernaś,
cygan – Piotr Kajmowicz,
cyganka – Tadeusz Kukułka,
pasterz – Sławomir Łazarek.

Kolędnikom przygrywała nieoceniona, współpracująca od lat kapela w osobach: Mateusz Gucwa, Mateusz Wielgus, Tomasz Wielgus i Dariusz Wietecha.

Dwa dni później, dyplom okolicznościowy, srebrną rozetę góralską oraz nagrodę pieniężną z bukowińskiej sceny odebrał prowadzący grupę – Janusz Jarząb.

Grupa kolędnicza „Pleśnioki” powstała w 2001 roku przy Centrum Kultury w Pleśnej (wówczas Gminnym Domu Kultury w Pleśnej) i działa przy placówce do dziś. Od założenia grupę tworzą wyłącznie mężczyźni, pielęgnując tym samym małopolską tradycję kolędowania. Opiekunami artystycznymi i zarazem członkami grupy są Janusz Jarząb oraz Sławomir Łazarek. Stroje dla grupy szyje Ewa Iwaniec z Centrum Kultury w Pleśnej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z konkursu.
(fot. S. Smoleń)