Zdjęcie przedstawia wiązanki kwiatów złożone przy obelisku upamiętniającym batalion AK "Barbara"

79 lat od demobilizacji batalionu „Barbara” – uroczystości rocznicowe w Lichwinie

Print Friendly, PDF & Email

W niedzielę, 22 października 2023 roku przy obelisku upamiętniającym batalion 16. Pułku Piechoty Armii Krajowej „Barbara” w Lichwinie odbyła się gminna uroczystość patriotyczna z okazji 79. rocznicy jego rozformowania.

W związku z obchodami rocznicowymi w Dąbrach zaplanowanymi na godz. 11.00, wydarzenie w Lichwinie miało skromniejszą oprawę, aby umożliwić jego uczestnikom udział w obu uroczystościach.

Doroczne spotkanie środowisk kombatanckich, władz gminnych, przedstawicieli stowarzyszeń, duchowieństwa, dzieci, młodzieży oraz mieszkańców gminy Pleśna w Lichwinie zbiega się z upamiętnieniem dwóch patriotów, którzy w miejscu tym ponieśli tragiczną śmierć z rąk okupanta wojennego i tuż po wojnie. A byli nimi śp. Władysław Białas ps. „Boruta” i śp. Władysław Pluta ps. „Sęk”.

Uroczystości z okazji 79. rocznicy demobilizacji „Barbary” rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego. Modlitwę w intencji poległych i zmarłych żołnierzy AK zainicjował i poprowadził kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ks. Zbigniew Guzy.

W części przeznaczonej na przemówienia głos zabrali gospodarz obchodów wójt Józef Knapik oraz prof. Jan Pluta, syn zamordowanego w tym miejscu Władysława.

Najbardziej podniosłą odsłoną obchodów w Lichwinie było odczytanie Apelu Pamięci, wzywającego bohaterów batalionu „Barbara” oraz żołnierzy imiennych i bezimiennych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę. Tekst czytał prowadzący uroczystość Ryszard Stankowski przy udziale młodych druhów z 23 DH Szkoły Podstawowej im. Bronisława Czecha w Pleśnej.

Ostatnim punktem programu uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów i zniczy przed obeliskiem. Hołd bohaterom oddali m.in. przedstawiciele ŚZŻAK Koło w Pleśnej, władz samorządu Gminy Pleśna, prof. Jan Pluta z rodziną, ppor. Krzysztof Butryn, dzieci, młodzież oraz nauczyciele z placówek oświatowych z terenu gminy Pleśna oraz szkół powiatu tarnowskiego, głównie tych noszących zaszczytne imiona bohaterów polskiego podziemia.

Głównym organizatorem wydarzenia jest wójt gminy Pleśna przy współpracy z Centrum Kultury w Pleśnej. Pomoc w organizacji uroczystości zapewnili Szkoła Podstawowa w Pleśnej oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Lichwinie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości
https://photos.app.goo.gl/iEGn7p1923Jim5bv7
(fot. S. Smoleń)