Zdjęcie przedstawia grupę osób odpoczywającą przy stoliku w górach

Pasmem Łososińskim z Centrum Kultury w Pleśnej

Print Friendly, PDF & Email

W sobotę, 21 października Centrum Kultury w Pleśnej zorganizowało wycieczkę turystyczną w Beskid Wyspowy. Po godzinie ósmej rano dwadzieścia dwie osoby wyruszyły spod kaplicy NMP Częstochowskiej w Skrzętlej – Rojówce, aby Pasmem Łososińskim przejść niecałe 15 kilometrów do Łososiny Górnej.

Wycieczka do ostatnich dni stała pod znakiem zapytania w związku z niekorzystnymi prognozami pogodowymi. Na szczęście, okazały się one nieprecyzyjne; więcej, od około południa grupie do samej Łososiny Górnej towarzyszyło słońce.

Pierwszym szczytem na trasie była lokalna Babia Góra, tj niepozorne, leśne wzniesienie w pobliżu ostatnich gospodarstw. Na najważniejszy punkt wycieczki – szczyt Jaworz, pod którym stoi perła wśród wież widokowych – grupa dotarła atrakcyjnym szlakiem. Pod Jaworzem zorganizowano pierwszy dłuższy odpoczynek, a tak naprawdę czas wolny. Można było go wykorzystać na wejście na chyba ostatnią w Beskidach, drewnianą wieżę widokową, podziwianie krajobrazów czy na posilenie się.

Na sam wierzchołek szczytu prowadzi najbardziej wymagające, lecz krótkie podejście. Zarówno Jaworz, jak i następny po drodze Sałasz zaliczane są do Korony Beskidu Wyspowego. Na pierwszym z nich jest możliwość opieczętowania książeczki GOT PTTK lub innej formy pamiątki z wycieczki.

Drugi dłuższy odpoczynek miał miejsce w pobliżu Sałasza Zachodniego, na łąkach obfitujących w widoki na południe i południowy – zachód. Tu też dla obserwujących z mgły i chmur wyłoniły się wierzchołki Tatr Wysokich oraz rozpoznawalne wzniesienia Beskidu Sądeckiego, Gorców czy Pienin.

Ostatnie pięć kilometrów przez las wiązało się ze zdobywaniem kolejno Sarczyna, Gronia i Dzielca. Przebijające przez zmęczoną zieleń kolory jesieni uatrakcyjniły ten fragment wycieczki.

Centrum Kultury w Pleśnej dziękuje Uczestnikom za udział oraz miłe towarzystwo na szlaku. Organizatorzy informują, że w przypadku korzystnych okoliczności, głównie pogodowych, zorganizowane zostanie krótkie, zimowe wyjście w góry.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki:
https://photos.app.goo.gl/B17mnCeZXxMurUsK9
(fot. S. Smoleń)