Tłum na placu targowym odwiedza poszczególne stoiska

Ale to był kiermasz!

Print Friendly, PDF & Email

W ciepłe niedzielne popołudnie, 17 grudnia plac targowy w Pleśnej wypełnił się stoiskami z tradycyjnymi kulinariami, ozdobami świątecznymi i rękodziełem. Kiermasz Bożonarodzeniowy rozpoczął się o godzinie 15.00 i przez cztery godziny wprawiał tłumnie przybyłych w prawdziwy przedświąteczny nastrój.

Trzecia edycja targów w Pleśnej to łącznie 23 wystawców, z czego aż 14 z branży spożywczej. Na stoiskach dominowały ciasta, pierniki, barszcz czerwony z pasztecikami, pierogi, drożdżówki, krokiety i wiele innych. W ofercie wystawców były także produkty z lokalnych pasiek, wędliny, wino i sery. Na stoiskach KGW oraz innych można było zakupić ozdoby świąteczne, w tym wiele ręcznie robionych. Było nawet stoisko z fajerwerkami. Centrum Produktu Lokalnego w ramach projektu wspieranego przez Województwo Małopolskie przygotowało pokaz kulinarny. Kucharz – Marcin Kostrzewa – gotował tradycyjną zupę rybną przeznaczoną do darmowej degustacji.

Niedzielna impreza była też gratką dla dzieci, umożliwiając im spotkanie z mikołajem. Każde chętne dziecko mogło liczyć na zdjęcie w jego czerwonych saniach. Organizatorzy zadbali, by kiermaszowi towarzyszyły świąteczny klimat i oprawa artystyczna. Plac przystroiły choinka ustawiona w jego centrum oraz rozwieszone oświetlenie i malowane płótna. Natomiast scena oferowała dla publiczności świąteczne występy.

Z kolędami i pastorałkami zaprezentowały się dzieci ze szkół podstawowych w Pleśnej (zespół „Świetliki”), Lichwinie (zespół „Melodia”) i z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rzuchowej. Uczniowie szkoły podstawowej w Janowicach wystąpiły z programem tanecznym. Koncertował Gminny Chór „CANTANDO” pod kierownictwem Doroty Przęczek ze świątecznym programem wokalno – instrumentalnym. Wiele dzieci oraz rodziców wyczekiwało na bajkę pt. „Smerfastyczny Mikołaj” przygotowaną i zaprezentowaną przez rodziców uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pleśnej. Jako ostatni na scenę wyszli kolędnicy z Pleśnej, czyli „Pleśnioki”. Grupa zaprezentowała wesoły program „Z Turoniem”, wcielając się w takie postaci jak Żyd, turoń, baba, dziadek, chłop, cyganka czy anioł z gwiazdą.

W program artystyczny wydarzenia wplecione zostały licytacja trzech świec wigilijnych Caritas Diecezji Tarnowskiej w ramach akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” oraz podsumowanie i nagrodzenie laureatów konkursu fotograficznego „Zachować w pamięci” (czytaj więcej o konkursie). Wyżej wspomnianą licytację poprzedziły życzenia świąteczne i noworoczne złożone ze sceny przez wójta gminy Pleśna. Imprezę efektownie i spontanicznie zakończył pokaz fajerwerków przygotowany przez jednego z wystawców.

Głównym organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury w Pleśnej przy współpracy z Gminą Pleśna. Konferansjerem imprezy był Ryszard Stankowski – zastępca wójta gminy Pleśna,

Organizatorzy dziękują Nadleśnictwu Gromnik oraz firmie FB Serwis za wsparcie imprezy.

Galeria zdjęć z wydarzenia