Ósmego dnia czerwca Centrum Kultury w Pleśnej zorganizowało wycieczkę na słowacką Magurę Spiską. Celem wypadu był widokowy szczyt „Wietrzny Wierch”. Dotarcie na wierzchołek zaplanowano w taki sposób, by uczestnicy mogli cieszyć się widokami, jak i kojącym spokojem w górach.
Drużbaki Wyżne to miejscowość zdrojowa, znana z kąpielisk i bogatych w węglan wapnia źródeł trawertynowych. To właśnie wskutek osadzania się tego minerału powstał popularny w tym miejscu „Krater”, czyli niewielkie jeziorko w centrum miejscowości.
Z uzdrowiska grupa udała się żółtym szlakiem przez malowniczą Sowią Polanę. W pobliżu znajduje się także jaskinia, jednak poszukiwania jej proponuje się już w przypadku indywidualnych wycieczek. Podejście na Wietrzny Wierch nie sprawia żadnych trudności, wysokość zdobywa się powoli, przez co trasę określić można łatwą.
Przed samym szczytem znajduje się niewielka polana z rozwidleniem szlaków. Tutaj już można podziwiać pierwsze widoki na polskie góry, w tym charakterystyczne Trzy Korony w Pieninach Właściwych.
Sam szczyt (1111 mpnm) to raj dla miłośników krajobrazów. Wichury z 2004 roku przyczyniły się do tego, że zalesiony szczyt dzisiaj jest niemal zupełnie odsłonięty. Od strony północnej las odrasta najszybciej, lecz póki co nie przeszkadza to w obserwacjach Beskidu Sądeckiego czy Niskiego. Wietrzny Wierch słynie ze stojącej na jego wierzchołku drewnianej rzeźny niedźwiedzia, który dzierży słowacką flagę od 2016 roku. Na szczycie przechowywana jest księgą pamiątkowa, do której wpisali się uczestnicy wycieczki.
Niespodzianką dla zdobywców wierchu okazało się rozdanie dyplomów upamiętniających wejście na ten piękny pod względem widoków, a jednak wciąż niepopularny szczyt.
Zejście z Wietrznego Wierchu przebiegało zielonym szlakiem turystycznym do jednej z niewielkich wiosek blisko granicy z Polską. Osobliwością na tym odcinku było niewielkie jezioro, którego nazwa wywodzi się od tej miejscowości.
W drodze powrotnej grupa zatrzymała się na krótko w Piwnicznej – Zdroju.
Centrum Kultury zaprasza już na kolejną wycieczkę. W drugiej połowie lipca zaplanowany jest wypad w Beskid Niski, w okolice Magury Małastowskiej.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki
(fot. S. Smoleń)